Accomplishments

Capac Jr. - Sr. High School Point of Pride

 

  • Capac/Imlay City Victory Day
  • Introduced an Equestrian Team, GSA club, and TED-Ed club
  • 5 Advanced Placement Course offerings
  • Manufacturing Day
  • Microsoft IT Academy Certification Program
  • Career & Career Expo
  • Peer Mediation Team
  • Sorella Society – Bullying Prevention Presentation
  • Plaid Shirt Night
  • Guest speaker, Anthony Ianni of the Michigan Department of Civil Rights
  • Michigan Cyber Safety Initiative presentation
  • OK2SAY program presentation
  • 3 Jr. High students submitted winning entries to the 48th Annual America & Me Essay Contest, sponsored by Farm Bureau Insurance of Michigan
  • 1 student placed 6th at the State level for the America & Me Essay Contest, sponsored by Farm Bureau Insurance of Michigan
  • 1 student attended High School Media Day at Joe Louis Arena
  • Autism Awareness Assembly, Ron Sandison
  • Empty Bowls Musical Event to benefit Capac Food Pantry
  • Decision Day, guest speaker Deavondre Jones from DanceSpire
  • Middle School Decision Day at SC4

Band

 

  • Marching Band-Blue Water Area Conference Marching Extravaganza
  • 5 students participated in the Michigan School Band and Orchestra’s Junior High District Solo and Ensemble, 1 student receiving a top superior rating of “I” and two students receiving an excellent rating of “II”
  • 7 Jr. – Sr. High School band students were selected to participate in the Michigan School Band and Orchestra Association District III Honors Band
  • Jr. High School Band received an “Excellent” rating of Second Division at the MSBOA District III Band Festival
  • High School Symphonic Band received and “Excellent” rating of Second Division at the MSBOA District III band Festival
  • Two students earned a “Superior” in First Division rating at the MSBOA State Solo & Ensemble Festival

Business Professionals of America (BPA)

 

  • Regionals: 1 student placing 1st in Fundamental Spreadsheet Application, 1 student placing 3rd in interview skills
  • Regionals: team of three placing 3rd in Administrative Support Team

Choral

 

  • MSVMA Choral Concert - High School Choir earned an “Excellent” rating
  • MSVMA Choral Concert – Middle School Choir received a “Great” rating

Art

 

  • 1 student received Honorable Mention in the St. Clair County Community Mental Health Poster Contest
  • 1 student placed in the VFW Patriotic Awards Poster Contest

Future Farmers of America (FFA)

 

  • St. Clair County Farm Bureau’s Project RED
  • Poultry Contest:  Jr. High Team placing 1st and State Winner, 5 High School teams earning Gold Awards
  • 1 FFA member entered the Michigan Arthur Berkey Agriculture, Food and Natural Resource Science Fair
  • FFA Districts in Durand:  Jr. High Conduct of Meetings Team – Gold Award – Regional Alternate, Greenhand Conduct of Meetings Team – Silver Award, Regional Alternate, Agricuultural Issues Team – Silver Award, Regional Alternate, Creed Contest – 1 student, Silver Award, Job Interview – 2 students - Silver Awards, Prepared Public Speaking – 1 student – Gold Award, 1 student – Gold Award, Regional Qualifier, Greenhand Public Speakers – 1 student – Silver Award, Regional Qualifier, 1 student – Silver Award, Regional Alternate, Jr. High Public Speakers – 1 student – Gold Award, Regional Qualifier, 1 student – Silver Award, Regional Alternate.
  • Regional Competition:  1 student earned Silver Award in Jr. High Public Speaking, 1 student earned Gold Award in Prepared Public Speaking, and 1 student earned Silver Award in Greenhand Public Speaking.
  • FFA members attended the 89th Michigan FFA State Convention:  1 student presenting at the Arthur Berkey Science Fair, 1 student receiving the Outstanding Junior Award, 1 student receiving a Bronze award in Academic Excellence.  Several members performed in dance, choir, and band.
  • FFA member elected FFA Region IV Secretary
  • Participation in Michigan State University FFA Career Development Days
  • Michigan State University Skills Contest:  Jr. High Crops – Silver Award, 3rd place, Jr. High Environmental – Team 1 Gold Award & State Runner Up, Team 2 8th place, Sr. High Crops – Team 1 15th place, Team 2 21st place, Vet Science – 31st place, Farm Business Management – Silver Award & State Runner Up
  • Meat Rabbit Contest:  Capac Jr. High FFA – Capac Jr. Gold Team – State Champion, 1 student – State Runner Up, 1 student – 3rd place, 1 student – 4th place, 1 student – 5th place.  Capac High FFA – Capac Gold Team – 4th place, Gold Award, 1 student – 8th place, Gold Award, 1 student – 9th place, Gold Award, Chief Blue Team – 23rd place, 1 student – 29th place, Capac Blue Team – 31st place, Capac Chiefs Team – 38th place.
  • 1 student presented at Michigan World Food Prize at Michigan State University and named Borlaug Scholar
  • Food for America Day

 

Mock Trial

 

  • St. Clair County Mock Trial competition
  • Regional Mock Trial competition
  • State Mock Trial competition

 

National Honor Society

 

  • National Walk to School Day
  • Capac Senior Center visit
  • Blue Water Hospice Home holiday decorating

 

Community Outreach

 

  • FFA held change drive for Toys for Tots
  • Sr. High Student Council Food Drive donated complete meals to St. Clair County Community Health plus 8 additional bags of groceries to the Capac Food Pantry and St. Paul’s Lutheran Church in Imlay City
  • Jr. High Student Council held “Pennies for Patients” – and donated funds raised to the Leukemia and Lymphoma Society
  • Jr. High Student Council sold potted flowers for Mother’s Day to benefit Capac Relay for Life Cancer Walk
  • Polar Bear Club Car Wash to benefit NF Camp Michigan

 

Capac Virtual Education Program

 

  •  Increase in staff:

                       - Half day teacher added in the afternoon

 -Instructional Aide, Angela Beier, added to CVEP

 

  •  2 sophomores were interviewed and accepted into the TEC Digital Media Arts program
  •  2 students created and launched Capac Virtual Education Program FaceBook page
  •  ZSpace Virtual Reality equipment added
  •  Electude automotive online platform added
  •  Increased PSAT 8/9 scores

 

Capac Elementary School

●        PBIS and MiBLSi School

●        90 Minute Reading Block with targeted intervention

●        Professional Learning Communities with Collaborative Planning Time

●        1:1 Technology Device Initiative

●        PEAK Parent Group

●         Pre-School - ECSE, GSRP, Kids-N-Kare for 3-4 yr olds, Latchkey

●        A3 Gifted and Talented Program

●        Afterschool Robotics

●        Yuletide Jubilee

●        Recipient of K-3 Early Literacy Coach through SCCRESA and MDE

 

●        Community Outreach and Citizenship

○     McLaren Pediatric Unit

○     Child Abuse and Neglect Council Roof Sit

○     Dinner For Kid's Sake

○     March of Dimes

○     Flint H2O Crisis

 

 

FIRST Robotics Club

2016

●         Marysville District Event

○     Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers

○     6th place finish

●        Kettering University Event

○     District Chairman's Award

2015

●         Center Line Event

○     Gracious Professionalism Award sponsored by Johnson & Johnson

●        Kettering University Event

○     District Chairman's Award

2014

●        Kettering University FIRST Robotics District Competition

○     Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers

●        Troy FIRST Robotics District Competition

○     District Chairman's Award

2013

●        Michigan State Championship

○     State Championship Engineering Inspiration Award

●        Grand Blanc FIRST Robotics District Competition

○     Engineering Inspiration Award

●        Kettering University FIRST Robotics District Competition

○     Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers

2012

●        Troy FIRST Robotics District Competition

○     Regional Finalists

●        Kettering University FIRST Robotics District Competition

○     Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers

2011

●        Michigan FIRST Robotics District Competition State Championship

○     Industrial Safety Award sponsored by Underwriters Laboratories

●        Kettering University FIRST Robotics District Competition

○     Industrial Safety Award sponsored by Underwriters Laboratories

○     Regional Chairman's Award

2010

●        Kettering University FIRST Robotics District Competition

○     Gracious Professionalism Award sponsored by Johnson & Johnson

○     Industrial Safety Award sponsored by Underwriters Laboratories

 

 

Athletics

2015-2016

●        Basketball

○     Girls Top 100 Schools Sportsmanship Award

●         Competitive Cheer

○     School Record Score of 724.28

●        Cross Country

○     Boys Individual 1 State Finals Qualified

○     Girls Individual 1 State Finals Qualified

●        Golf

○     Girls Team 9th Place at Regionals

○     Girls Individual 6th Place at States

●        Soccer

○     Boys 3 Individuals on All-District Team

○     Boys 1 Individual on All-Regional Team

○     Boys 1 Individual on All-State Honorable Mention Team

●        Volleyball

○     Individuals 2 Named to Tri-City Times All-Area First Team

○     Individual 3 Honorable Mention All-BWAC Team

●        Wrestling

○     Individuals 2 Achieved 100 Career Wins

○     Individuals 4 State Qualifiers 

○     Individuals 2 State Medalists

2014-2015

●        Basketball

○     Girls Top 100 Schools Sportsmanship Award

●        Competitive Cheer

○     Qualified Regionals 8th Place

●        Cross Country

○     Boys Individual 1 Named Academic All-State

○     Boys Individual 3 State Qualifiers

○     Girls Team Academic All-State

○     Girls Team 7th in State

○     Girls Team State Finals Qualified

○     Girls Individual 3 State Qualifiers

●        Track

○     Boys League champ 200 meter

●        Wrestling

○     Team Named Academic All-State

○     Individual Named Academic All-State

○     Individual 6 Regional Qualifiers

○     Individual 2 State Qualifiers

○     Individual 1 State Medalist

2013-2014

●        Basketball

○     Boys All State Academic Honorable Mention

○     Girls Top 100 Schools Sportsmanship Award

●        Cross Country

○     Boys Team Named Academic All-State

○     Boys Team 8th in State

○     Boys Team State Finals Qualified

○     Boys Individual 5 State Qualifiers

○     Girls Team Named Academic All-State

○     Girls Team 10th in State

○     Girls Team State Finals Qualified

○     Girls Individual 4 State Qualifiers

●        Track

○     Boys League Champ Long Jump

●       Wrestling

○     Team Named Academic All-State

○     Individual Named Academic All-State

○     Regional Finalists

○     District Champions

○     Individual 6 Regionals Qualifiers

○     Individual 2 State Qualifiers

2012-2013

●        Track

○     Boys 3200 Meter Relay State Qualifier

○     Boys School Record 3200 Meter Relay

●       Wrestling

○     Team Named Academic All-State

○     Individual Named Academic All-State

○     Individual 7 Regionals Qualifiers

○     Individual 4 State Qualifiers

○     Individual 2 State Medalists

2011-2012

●         Wrestling

○     Individual 3 Regionals Qualifiers

○     Individual 3 State Qualifiers

○     Individual 3 State Medalists

2010-2011

●        Football

○     League Champions

●        Wrestling

○     Team Named Academic All-State

○     District Champions

○     Individual 1 Regionals Qualifier

○     Individual 1 State Qualifier

○     Individual 1 State Medalist